Terapia SI w prywatnym żłobku - dlaczego jest tak ważna?

Zrozumieć terapię SI: co to jest i jak działa?
Terapia SI, zwana również terapią integracji sensorycznej, to metoda terapeutyczna skierowana do dzieci, które mają problemy z przetwarzaniem informacji sensorycznej, a więc tego, co doświadczają poprzez zmysły. Nieprawidłowość taka może skutkować trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, takimi jak problemy z koncentracją, nadpobudliwość, czy trudności z nauką.
Rozumienie terapii SI zaczyna się od podstaw – naszego systemu nerwowego. Każda informacja, która do nas dociera (dotyk, smak, zapach, dźwięk, widok), musi najpierw przejść przez nasz układ nerwowy. Jeżeli ten proces nie działa prawidłowo, możemy doświadczać dyskomfortu, stresu, a nasz rozwój jak i funkcjonowanie mogą być zaburzone.
Terapia SI ma na celu pomoc w prawidłowym interpretowaniu tych bodźców, poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia i zabawy, które stymulują poszczególne zmysły. Terapeuci SI korzystają z różnych technik i narzędzi, takich jak balansujące platformy, huśtawki sensoryczne czy specjalne piłki i maty.
Terapia SI w życiu naszych dzieci: jak pomaga w żłobku i w domu?
Jeszcze kilka lat temu terapia SI była dostępna tylko w specjalistycznych ośrodkach zdrowia. Dzisiaj coraz więcej placówek edukacyjnych, takich jak prywatny żłobek bielany, dostrzega korzyści płynące z terapii integracji sensorycznej i wprowadza ją do swojej oferty.
Terapia SI w żłobku przynosi wiele korzyści dzieciom, którzy mają problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych. Ów fakt jest ważny szczególnie dla dzieci, które opuszczone przez cały dzień w żłobku, zmagają się z presją, stresującymi sytuacjami i wieloma bodźcami, które na co dzień je otaczają.
Natomiast w domowym zaciszu rodzice mogą kontynuować terapię, stosując proste ćwiczenia i zabawy polecane przez terapeutę. W ten sposób rodzic ma realny wpływ na rozwój swojego dziecka, budując jego samoocenę i umiejętności, które będą potrzebne w dalszym życiu.
Kluczowe korzyści terapii SI: podsumowanie i rola rodziców.
Tabela poniżej podsumowuje niektóre z kluczowych korzyści terapii SI:
Wzrost koncentracji
Dzieci, które mają problem z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, często mają również problem z koncentracją. Terapia SI pomaga im skupić się na jednym zadaniu.
Poprawa umiejętności społecznych
Terapia SI może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć emocje i reakcje innych, lepiej komunikować się i nawiązywać relacje.
Redukcja stresu i lęku
Dzieci, które mają problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, często doświadczają stresu i lęku. Terapia SI może pomóc im lepiej sobie radzić z tymi emocjami.
Jesteśmy przekonani, że terapia SI w prywatnym żłobku to doskonałe rozwiązanie dla dzieci borykających się z problemami sensorycznymi. Pamiętaj, że role rodziców w terapii SI są równie ważne - poprzez ciągłe wsparcie, pozytywne zachęty i codzienne zastosowanie zaleceń terapeuty.