ZADBAJ O KOMFORT DZIECKA W JEGO POKOJU

ZADBAJ O KOMFORT DZIECKA W JEGO POKOJU

Każdy domownik powinien mieć swój kąt, w którym będzie mógł spędzać dobrowolnie swój czas i czuć się w nim komfortowo. Pokój dziecięcy wymaga szczególnej uwagi z naszej strony, ponieważ dziecko same nie jest w stanie dobrać odpowiedniego umeblowania i zadbać o wygodę, jest jednak w stanie samodzielnie pokój udekorować. O ile kwestie estetyczne takie jak wykończenie – ustalenie koloru ścian i miejsca na zabawki, i wybór samych zabawek i gadżetów, plakatów, zdjęć, naklejek i tak dalej to sprawa drugorzędna, o tyle na pierwszym miejscu powinniśmy postawić na odpowiednio dobrane dla dziecka meble służące mu na długo.


NA PIERWSZYM MIEJSCU: ŁÓŻKO


Dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż osoby dorosłe, ponieważ uzupełniają zapasy energii, a sen reguluje pracę ich organizmu. Na dodatek dzieci wciąż rosną i to, w jakiej pozycji i na jakim materacu będą zasypiać, odbije się na ich zdrowiu (szczególnie stanie pleców) w przyszłości.  To dlatego każdy pokój dziecięcy powinien wyposażony być w wysokiej jakości łóżko dziecięce, które zapewni naszej pociesze zdrowy i spokojny sen. Na łóżku pościel z bawełny w przyjemne dziecięce wzroki jest oczywistością, wybór samego łóżka powinien zależeć więc od jakości samego materacu (koniecznie wysokiej jakości!) i materiału, z którego łóżko jest zrobione. Przeważnie w sprzedaży są łóżka drewniane i laminaty – jednak nie ta kwestia spędza sen z powiek wielu rodziców. Bardziej problematyczne są wymiary, na których lepiej nie oszczędzać – dzieci rosną w zastraszająco szybkim tempie i zanim się obejrzymy, będziemy musieli wymienić łóżeczko dziecięce na łóżko dla dorosłych. Warto więc zainwestować najpierw w łóżeczko 140x70 z demontowanymi barierkami i zmienić łóżeczko w wygodny tapczan, a kiedyś, w przyszłości, zastąpić go łóżkiem pełnowymiarowym. W ten sposób w historii pokoju dziecięcego czeka nas tylko jedna wymiana łóżka.

NA DRUGIM MIEJSCU: BIURKO


Jeżeli dziecko jest w wieku przedszkolnym lub szkolnym, musi w swoim pokoju mieć miejsce, przy którym będzie mogło się uczyć. Tak jak ważne jest stanowisko w pracy biurowej osoby dorosłej, tak ważne jest dbanie o komfort dziecka w czasie nauki czy odrabiania zadań domowych, a także w czasie rekreacji, na przykład czytania czy kolorowania. Biuro powinno stać niedaleko okna, a jego wysokość musi być dopasowana do wysokości użytkownika. Ważne jest oświetlenie, dlatego na biurku powinna stać jeszcze dodatkowa lampka. Ważne jest także krzesło – nie musi być to sztywne, twarde krzesło szkolne, które dzieci kojarzą ze szkołą; warto postawić na wygodne krzesło biurowe, często z dodatkowymi poduszkami na lędźwie. Na biurku warto również położyć specjalną matę, która ułatwi dziecku pracę i sprawi, że powierzchnia biura nie będzie się tak szybko zużywać. Ciekawym, ogólnodostępnym rozwiązaniem są maty edukacyjne, na przykład z mapą świata lub kalendarzem. Dzieci lubią czuć się jak dorośli, dlatego ich biurko powinno prezentować się profesjonalnie, z kubeczkami na sprzęt biurowy, kredki i pisaki. Wielkością powinno ono odpowiadać potrzebom dziecka.

W pokoju dziecięcym nie powinno zabraknąć również dywanu, ponieważ dzieci lubią bawić się na podłodze. Pamiętajmy, by nie zagracać przesadnie pomieszczenia – przestrzeń sprzyja komfortowi psychicznemu.